Kokos – cudowny tłuszcz

czyli dlaczego powinniśmy jeść olej kokosowy i inne kokosowe produkty

Orzech kokosa zawiera znaczne ilości bardzo dobrego i zdrowego tłuszczu o nazwie „triglicerydy o średniej długości łańcuchów kwasów tłuszczowych” (MCT). Te tłuszcze mają wyjątkowe właściwości, dzięki czemu korzystnie wpływają na nasz organizm.

Te właśnie tłuszcze MCT mają krótsze łańcuchy niż inne tłuszcze nasycone, dzięki czemu są szybciej wchłaniane i metabolizowane niż te długołańcuchowe. A mówiąc prostym językiem, oznacza to, że tłuszcze z kokosa w większości zamienią się w energię dla mięśni i narządów wewnętrznych, a nie odłożą się w boczkach i oponce czyli naszej tkance tłuszczowej. Cudownie!

Dodatkowo zostały przeprowadzone badania, które wykazały, że MCT mogą pomagać zapobiegać miażdżycy i chorobom układu krążenia. Dzieje się tak po części przez zmniejszenie poziomu cholesterolu oraz w pewnym stopniu obniżeniu stężenia cukru we krwi.

Tłuszcze z kokosa są też wspaniałe dla osób, które mają problemy z czynnościami wątroby, albo które miały usunięty pęcherzyk żółciowy - MCT nie potrzebują do procesów trawienia żółci (wytwarzanej w wątrobie).

Źródła MCT:

Olej kokosowy jest doskonały do gotowania i podsmażenia, czy duszenia potraw. Masło kokosowe jest pysznym dodatkiem do deserów czy kanapek. Mleczko kokosowe wykorzystać można do obiadów, deserów, kawy. Płatki i wiórki kokosowe możemy wykorzystać jako panierkę, albo składniki deserów i ciast.

Czy olej kokosowy naprawdę jest szkodliwy?

Niedawno w intrenecie wrzało od informacji, że olej kokosowy jest szkodliwy. Owszem będzie szkodliwy, jeśli będziesz używać go w nadmiarze do głębokiego smażenia. Ale przecież ty odżywiasz się zdrowo, więc cię ten problem nie dotyczy ;)  2 – 3 łyżeczki oleju kokosowego do przyrządzania posiłku wyjdzie tylko na zdrowie.

 

Podobał Ci się post?PODOBNE

Obserwuj mnie na

Instagram

O mnie

Monika Wieczorek

Z zawodu architekt z zamiłowania doświadczony instruktor fitness, trener personalny i początkujący dietetyk. Maniaczka wszelkich form aktywnego spędzania wolnego czasu. Prywatnie żona i mama dwóch aktywnych córeczek.

Newsletter

Zapisz się do newsletter aby być na bieżąco z nowościami oraz wydarzeniami na fitpassion.pl.


Zapisując się do newslettera otrzymujesz:

  • regularne zestawienie nowości na moim blogu
  • darmowe porady dietetyczne
  • wyjątkowe przepisy kulinarne

Współpraca

Do tej pory współpracowałam m.in. z takimi markami jak:

banner