Dlaczego warto pić na czczo wodę z cytryną?

       

W rozpiskach diet i planach żywieniowych, które ode mnie otrzymujecie, zawsze pierwszy punkt dnia to woda z cytryną. Najlepiej jeszcze w łóżku, wypić z uśmiechem, a później to już tylko wstać prawą nogą ;) A tak na serio, to zaraz gdy wejdziesz do kuchni, na ok 30 min przed śniadaniem. No i tu jedni przypisują jej magiczne właściwości, że oto właśnie od tej cytrynowej wody schudną (i zazwyczaj wówczas to ich jednyny zgodny z rozpiską diety "posiłek", często pity bardzo obficie, na zapas), inni roztrząsają problem ile tej cytryny w roztworze ma być, a ostatni czy pijąc cytrynową miksturę na czczo nie zakwaszą sobie organizmu. Kto ma rację?

Po pierwsze uspokoję zaniepokojonych - woda z sokiem z cytryny pita na czczo nie zakwasza organizmu. Wręcz przeciwnie - odkwasza go! Zawarty w cytrynie kwas cytrynowy ma charakter zasadotwórczy, cudownie równoważy poziom pH naszego organizmu, który czesto zahwiany jest przez spożywanie przetworzonych produktów zawierających konserwanty oraz dużej ilości cukrów. Objawami zakwaszenia często są bóle głowy, zmęczenie, złe samopoczucie. Zakwaszony organizm jest bardziej podatny na infekcje - cenna informacja szczególnie teraz, gdy szykuje nam się sezon zimowy.

Skoro już o infekcjach mowa, to cytryna zawiera dużo witaminy C, która wspomaga działanie układu odpornościowego. Dodatkowo wit C odpowiada za produkcję kolagenu, który odpowiada za jędrność naszej skóry. Antyoksydanty zawarte w cytrynie przeciwdziałają procesom starzenia się skóry, a ponieważ wypijasz je w szklance wody, dodatkowo nawilżasz skórę od środka.

Dodatkowo sok z cytryny działa antywirusowo i antybakteryjnie. Regularne picie ciepłej wody z cytryną pomaga zapobiegać m.in. infekcjom dróg moczowych i wypłykuje z nich wszelkie bakterie i drobnoustroje. W infekcjach gardła często pomaga płukanie wodą z sokiem z cytryny. No i przecież, gdy czujemy, że "coś nas zbiera" to nauczeni babcinym sposobem, wszyscy chyba pijemy herbatkę z miodem i cytryną :)

Wypicie szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny na pusty żołądek pobudza delikatnie jelita do usuwania toksyn i szkodliwych substancji z organizmu. Pobudzone jelita przyczyniają się do poprawy procesów trawiennych, dzięki czemu możesz pożegnać zaparcia, wzdęcia zgagę i przyspieszyć metabolizm. 

Picie rano tej kwaśniej mikstury pomaga także regulować ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko wrzodów żołądka, a u kobiet w ciąży niweluje poranne mdłości.

Ja polecam wam wodę z sokiem z cytryny o poranku, gdyż już sam zapach energetyzująco pobudza do działania. Smak orzeźwia i od razu stawia na nogi :) Idealnie, by zaraz po jej wypiciu z uśmiechem rozpocząć nowy dzień!

I ile ma być tej cytryny w "wodzie ż cytryną"? ☺ wyciskamy sok z minimum połówki cytryny, optymalnie z całej. 

Porada:

Jeśli przechowujesz cytryny w lodówce, przed wyciskaniem soku warto ją delikatnie podgrzać (np. W mikrofalówce). Wtedy wyciśniesz z niej więcej soku niż z zimnej.

Pamiętaj, aby woda do której dodajesz sok z cytryny była ciepła, ale nie wrząca. Zbyt gorąca woda niszczy niestety jego działanie. 

 

Podobał Ci się post?PODOBNE

Obserwuj mnie na

Instagram

O mnie

Monika Wieczorek

Z zawodu architekt z zamiłowania doświadczony instruktor fitness, trener personalny i początkujący dietetyk. Maniaczka wszelkich form aktywnego spędzania wolnego czasu. Prywatnie żona i mama dwóch aktywnych córeczek.

Newsletter

Zapisz się do newsletter aby być na bieżąco z nowościami oraz wydarzeniami na fitpassion.pl.


Zapisując się do newslettera otrzymujesz:

  • regularne zestawienie nowości na moim blogu
  • darmowe porady dietetyczne
  • wyjątkowe przepisy kulinarne

Współpraca

Do tej pory współpracowałam m.in. z takimi markami jak:

banner